Commissioning budowlany

Commissioning to usługa nadzoru budowania danej inwestycji. Dzięki niej inwestor ma możliwość powierzenia całego procesu ekspertom, którzy zadbają o to, by jego całość przebiegła bez komplikacji i skończyła się z korzyścią dla inwestora i przyszłych najemców budynku. Jest to usługa, która szeroko jest stosowana w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej, i jest wręcz wymagana przepisami budowlanymi, jednak w Polsce dopiero rośnie jej popularność. Jej istnienie podyktowane jest szerokimi korzyściami, jakie mogą wynieść inwestorzy i najemcy. Generalnie budowanie nieruchomości w oparciu o usługi commissioningu wpływa pozytywnie na jej wartość w oczach przyszłych najemców.

Korzyści dla inwestorów i najemców

W ramach usługi, jaką jest commissioning dba się o to, by inwestycja została zrealizowana zgodnie z najlepszymi standardami. Począwszy od weryfikacji wszelkich instalacji, ocenę komfortu cieplnego po pewność, że budynek pozwoli na obniżenie kosztów użytkowania. W budynkach szczegółowo sprawdzone zostają systemy takie jak oświetlenie, klimatyzacja, wentylacja i wszelkie udogodnienia z branży hvac. Specjaliści od commissioningu uczestniczą w całym procesie powstawania budynku – od projektu, aż po oddanie budynku do użytku.

Inwestycja – na co warto zwrócić uwagę?

W inwestowaniu ważne są nie tylko korzyści finansowe, jakie inwestycja może przynieść, ale również wygoda całego procesu od początku do końca. Dlatego na późniejszych etapach realizacji prac warto zwrócić uwagę na usługę fit-out, czyli przygotowanie całej powierzchni zgodnie z potrzebami najemcy. Kolejnym krokiem jest facility management, czyli usługa, dzięki której dana inwestycja może mieć zapewnioną funkcjonalność środowiska zgodnie z oczekiwaniami inwestorów: począwszy od integracji ludzi, przez integrację i organizację miejsca, procesów i technologii z oczekiwaniami i potrzebami. Pozwala to przede wszystkim obniżyć koszty eksploatacji i zapewnić bezawaryjne, niezawodne funkcjonowanie budynku i jego poszczególnych systemów.