dieta

Właściwe odżywianie się wpływa nie tylko na stan zdrowia i wygląd, ale też na samopoczucie, pracę mózgu, koncentrację, wydajność w pracy. Dlatego dla własnego dobra lepiej wyeliminować chociażby podstawowe błędy, które wielu z nas popełnia każdego dnia.

Brak śniadania

Przynajmniej jedna trzecia dorosłych Polaków nie je śniadań. To bardzo niedobrze, bo właściwie zbilansowane śniadanie dostarcza energię na początek dnia. Brak śniadania to rozdrażnienie, spowolniony metabolizm, chęć podjadania w ciągu dnia. Dlatego każdy dzień powinno się zaczynać od szklanki wody i choćby niewielkiego posiłku.

Przekąski

Brak śniadania to głód, który pojawia się w ciągu kilku godzin. W konsekwencji sięgamy po szybkie i niezdrowe przekąski – chipsy, ciastka, batoniki. Łatwiej dajemy się też skusić na hamburgera i frytki. Do tego sięgamy po słodzone napoje. Przekąski, które nam towarzyszą w ciągu dnia powinny być zdrowe. Najlepiej jeśli będą to owoce i warzywa, suszone owoce, ziarna i pestki, lekkie jogurty i niskokaloryczne desery.

Jedzenie przed komputerem

Spożywanie posiłku powinno być świadome. Nie ma nic gorszego od jedzenia przed komputerem. Łatwo stracić kontrolę i przesadzić z ilością jedzenia. Chwila na jedzenie powinna być momentem odpoczynku, lepiej więc odejść od biurka. Dobrze jest się skupić na smakach, aromatach i czerpać z jedzenia przyjemność.

Litry kawy i czarnej herbaty

W pracy często okupujemy ekspres do kawy, a kawę pijemy zamiennie z czarną herbatą. Do tego napoje te słodzimy dużą ilością białego cukru. W ten sposób dostarczamy sobie kalorii i wypłukujemy z organizmu cenne mikroelementy. Lepiej sięgnąć po wodę, soki, kakao, zieloną, czerwoną lub białą herbatę, słodzoną miodem, stewią lub ksylitolem, a także po herbaty owocowe. Kawę z powodzeniem może też zastąpić yerba mate.

Zmieniając nawyki sprawimy, że nasza dieta będzie lepsza dla zdrowia. Możemy dzięki temu pozbyć się kilku zbędnych kilogramów, poprawimy wygląd i samopoczucie. A jeśli do tego dołączymy aktywność fizyczną, to nawet siedząca praca nie zniszczy nam zdrowia.

Po więcej szczegółów odsyłam na stronę: Dietetyk Lublin. Znaleźć tu można nie tylko porady i ciekawe artykuły ale także nawiązać współpracę z profesjonalistą w zakresie dietetyki.