Twoja firma jest dla Ciebie ważna. Założyłeś ja po to aby generowała zyski i dbasz o nią każdego dnia możliwie najlepiej. Jednym z obszarów Twojej działalności zapewne jest także Internet, a nie wykluczone, że jest to główny kanał pozyskiwania nowych Klientów. Jeśli tak jest, to powinieneś zadbać o swój wizerunek w Sieci. Jednym z podstawowych sposobów osiągnięcia tego celu jest strona internetowa.

Zadbaj o dobrej jakości stronę

Witrynę możesz uruchomić na wiele sposobów. To może być bardzo prosta wizytówka napisana w czystym języku HTML, możesz wybrać kreator stron internetowych, albo bardziej zaawansowane rozwiązanie jakim jest hostowany system CMS. Ten ostatni otwiera przed Tobą wiele drzwi i możliwości zwłaszcza na polu marketingu internetowego i budowy silnego wizerunku marki.

Wykorzystując system CMS możesz nie tylko w niezwykle wygodny sposób zarządzać zawartością strony, ale także rozbudowywać ją w dowolnie obranym kierunku. Twoja firma jak zresztą każda ewoluuje więc dobrze jest mieć stronę, która będzie w stanie bardzo szybko dostosować się do zmieniających się warunków.

Wykonanie strony w systemie CMS możesz powierzyć specjalistom, albo podjąć wyzwanie i stworzyć ją samodzielnie. Jeśli nie masz na tym polu żadnego doświadczenia, nie obawiaj się. To nie te czasy kiedy stworzenie strony z góry było skazane na ponoszenie wysokich kosztów. Obecnie wystarczy Ci hosting, domena i odrobina czasu żeby nauczyć się obsługi CMS-a tak jak każdego innego oprogramowania z którego korzystasz.

Stronę www możesz stworzyć samodzielnie

Jak wspomniałem, do stworzenia strony potrzebujesz jedynie chęci. Nie jest to proces skomplikowany choć poziom złożoności będzie inny w zależności od wyboru systemu CMS. Najprostszym w obsłudze rozwiązaniem jest WordPress. Jego popularność jest tak ogromna, że dziś w sieci działa na nim już ponad 33% stron internetowych. Oznacza to, że co trzecia strona jaką znajdziesz w sieci jest stworzona na bazie tego rozwiązania.

WordPress nie jest trudny do opanowania, a jest to najlepiej skalowalne środowisko na bazie którego uruchomisz zarówno stronę wizytówkę swojej firmy jak również sklep internetowy czy cokolwiek innego przyjdzie Ci do głowy.

W Internecie znajdziesz ogromną ilość materiałów edukacyjnych. Jednym z nich jest serwis „Jak Zrobić Stronę” z ogromna ilością bezpłatnych artykułów i filmów na temat WordPress’a. Na tej stronie znajdziesz także kompletny Kurs WordPress, który pozwoli Ci w krótkim czasie opanować cały system i stworzyć stronę o jakiej marzysz. Znajdziesz tu także inne kursy jak kurs budowy sklepu internetowego. Sporo kursów znajdziesz także na Udemy. Wszystko zależy od Twoich potrzeb i strategii rozwoju Twojej firmy.

Ile to kosztuje?

Koszt stworzenia strony to w zasadzie głównie Twój czas. Decydując się na kursy online z pewnością tego czasu będziesz musiał poświęcić mniej. Kursy kosztują bardzo różnie. Od kilkudziesięciu złotych za kursy nie do końca aktualne, np. mające już kilka lat, po kursy aktualizowane na bieżąco, których koszty oscylują zazwyczaj w przedziale od 200 do 1000 zł.

Kolejny wydatek, to konto hostingowe i domena. Na start wystarczy niewielki hosting współdzielony – koszt mniej więcej od 200 do 600 zł w skali roku. Domena, to opłaty zazwyczaj na poziomie 50 – 200 zł / rok w zależności od rozszerzenia.

I to wszystkie koszty. Jeśli zestawisz to z opłatami jakie musiałbyś ponieść w przypadku zlecenia wykonania swojej strony profesjonalnej agencji okazuje się, że decydując się na samodzielną pracę jesteś w stanie zaoszczędzić bardzo pokaźna sumę. Zachęcam Cię więc do podjęcia wyzwania 🙂