Zakładanie działalności gospodarczej

Wybierz odpowiednią formę działalności dla siebie

Prowadzenie swojego własnego biznesu jest związane z koniecznością wybrania odpowiedniej formy działalności już na samym starcie firmy. Forma prawna działalności ma naprawdę gigantyczne znaczenie i przekłada się na większe szanse na powodzenie przedsiębiorstwa. Przed wybraniem konkretnej formy działalności warto tym samym zapoznać się z tym jakie są dostępne. Dopiero po przeprowadzeniu dokładnej analizy możliwe jest wybranie najlepszej formy prawnej dla zakładanego biznesu. Przyjrzyjmy się zatem najpopularniejszym formom prowadzenia swojej firmy i postarajmy się wskazać, które sprawdzą się u początkujących przedsiębiorców.

Jednoosobowa działalność gospodarcza

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej daje bardzo wymierne korzyści. Dla wielu osób startujących jest to jedyna forma działalności, jaką biorą oni pod uwagę. Samo wystartowanie z działalnością gospodarczą nie wymaga kompletnie żadnego wkładu własnego. Samo założenie firmy również jest banalnie proste i nie wymaga poświęcenia dużej ilości czasu. Taka forma działalności na początek może być zatem idealna. Należy jednak pamiętać, że jest ona również obarczona pewnymi wadami. Pierwsza z nich to konieczność opłacania składek na ZUS każdego miesiąca. Obecnie dla młodych firm wynoszą one około 500 zł miesięcznie. Po dwóch latach od startu działalności konieczne jest jednak ponoszenie opłat w wysokości około 1200 zł miesięcznie. Przy szacowaniu zysków należy zatem uwzględnić również opłaty na ZUS. Dodatkowo w przypadku posiadania zobowiązań te wszystkie przechodzą na właściciela. Odpowiada on bowiem własnym majątkiem za wszystkie zobowiązania spółki. Również należy mieć to na uwadze podczas prowadzenia swojej działalności. Generuje to bowiem pewne ryzyko dla osoby, która prowadzi firmę.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Bardzo popularną formą prowadzenia działalności jest również postawienie na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Ta forma prawna działalności wymaga wkładu własnego na poziomie minimum 5000 zł. Jest to warunek do założenia tego typu firmy, który należy spełnić, aby móc prowadzić swoje własne przedsiębiorstwo. Dodatkowo wiąże się z tego typu działalnością konieczność poświęcenia odrobinę większej ilości czasu na samo jej założenie. Taka forma posiada jednak pewne zalety i należą do nich między innymi ograniczona odpowiedzialność w przypadku posiadania zadłużenia spółki. Przedsiębiorca nie odpowiada w całości swoim majątkiem. Jest to swego rodzaju ochrona dla biznesmenów. Spółka pozwala również na niepłacenie co miesiąc daniny do ZUS. Wystarczy jedynie dwóch wspólników w firmie, aby nie było konieczności opłacania składek. W pomocy podczas rejestracji spółki ze względu na wiele skomplikowanych formalności przyda się dobre biuro rachunkowe np. https://www.biurorachunkowerr.pl/

Spółka akcyjna

Ostatnią formą opisywanych przez nas działalności jest spółka akcyjna. Wiąże się ona z zadebiutowaniem na giełdzie papierów wartościowych. Ta forma działalności jest zdecydowanie rzadziej wybierana na początku drogi biznesowej. Wymaga ona bowiem posiadania kapitału własnego na poziomie 100 tysięcy złotych, aby w ogóle założyć tego typu spółkę. Jest to zatem naprawdę wysoka dla wielu osób bariera. W większości przypadków zatem spółki przekształcane są w akcyjne w miarę rozwoju przedsiębiorstwa i gdy pojawią się tego typu potrzeby.