Podłoga w firmie

Podłoga w biurze, lokalu usługowym lub sklepie musi spełniać szczególne wymagania. Po pierwsze musi być stylowa i elegancka oraz pasować do całego wystroju pomieszczeń. Po drugie musi być łatwa do utrzymania w czystości. I to co najważniejsze – podłoga musi być niezwykle trwała i odporna na ścieranie. Powierzchnia ta musi być bardziej wytrzymała niż typowa podłoga w domu. Dlatego też nie należy wybierać wśród ogólnodostępnych materiałów dostępnych w sklepach z materiałami budowlanymi, ponieważ nie spełnią one wszystkich kryteriów.

Najpopularniejsze materiały

Zazwyczaj wybiera się ceramikę, tym bardziej, że płytki są niezwykle różnorodne. Tańszą alternatywą są wykładziny PCV, ale trzeba wybrać odpowiednią klasę użytkową. Rzadziej stosowane są panele, choć dobre sprawdzają się w wielu pomieszczeniach o natężonym ruchu. Najlepsze są panele LVT lub panele laminowane o wysokich parametrach dotyczących ścieralności. Bardzo ekskluzywnie wygląda drewno, ale trzeba wybrać najtwardsze gatunki z klasy IV. Najlepiej sprawdzą się więc gatunki egzotyczne – tali, merbau czy jatoba. Z miejscowych gatunków najlepszy będzie orzech. Istotne są też odpowiednie listwy przypodłogowe. Dobre są również podłogi żywiczne, które są bardzo trwałe i estetyczne. Dają też dużą estetykę Zdecydowanie najmniej praktyczne są wykładziny dywanowe, choć i one znajdują swoje zastosowanie np. w luksusowych butikach. Aby wykładziny dywanowe na długo zachowały dobry wygląd i swoje parametry to należy wybrać wykładziny ze sztucznych włókien – nylonu lub polipropylenu. Tylko takie materiały są w stanie wytrzymać duże natężenie ruchu.

Konsekwencje wyboru złego materiału

Wybór dowolnej podłogi o nieodpowiedniej klasie użyteczności i ścieralności sprawi, że podłoga po krótkim czasie użytkowania straci właściwy wygląd i parametry użytkowe. Tym samym podłoga ta bardzo szybko będzie się kwalifikowała do wymiany na nową. Niezależnie od rodzaju podłogi należy też o nią właściwie dbać. Im lepiej zabezpieczymy ją przed zanieczyszczeniami i uszkodzeniami tym lepiej. Ogromne znaczenie ma regularne mycie podłóg, umieszczenie systemu wycieraczek przed wejściem i inne rozwiązania. Bardzo pomocnym partnerem  w zakresie doboru i montażu podłogi drewnianej jest firma http://www.drewcolor.pl